WordPress 4.3 sürümü yayınlandı, yeni özellikler geldi

WordPress “Billie” kod adlı 4.3 sürümünü yayınladı. Aslında bu sürüm yeni özelliklerden daha ziyade hata düzeltmek için yayınlamış olsa da dikkat çeken önemli yenilikler de söz konusu. WordPress kullanıyorsanız güncellemeden önce mutlaka hem veritabanı yedeğini hem de FTP’den dosyalarınızın yedeğini alın, ne olur ne olmaz. Şahsen ben yeni sürüm yayınlandığında hemen güncelleme yapmıyorum. Birkaç gün, bazen daha fazla bekleyip kullanıcı tepkilerini gözlemliyorum; web sitesinde kullandığım eklentilerin de yeni sürüme uygun versiyonlarının çıkmasını bekliyorum. Web sitenizin sağlıklı çalışmaya devam etmesi için size de bunu yapmanızı tavsiye ederim.

Şimdi WordPress 4.3 sürümü ile gelen yeni özelliklere bakalım:

Yazı Editöründe Klavye Kısayolları

wordpress-yazi-editoru

İlk dikkat çeken özellik yazı editöründe görünüyor. Bu bölüme eklenen bazı klavye kısayollarıyla birlikte akıcı bir yazma deneyimi sağlanmış. Şöyle ki; yazılarda başlık, alt başlık, liste gibi biçimlendirmeler için yazmaya ara vermeden, editördeki butonları kullanmadan # ve * gibi karakterlerle istediğiniz biçimlendirmeyi yapabiliyorsunuz.

Örneğin;

Alt başlık oluşturmak için metnin önüne ## karakterini,

Alıntı için metnin önüne > karakterini,

Liste oluşturmak için her bir liste metninin önüne * karakterini eklemeniz yeterli.

Özelleştirme Ekranından Menü Yönetimi

wordpress-customize-menu

WordPress 3.9’dan beri Özelleştirme (Customize) bölümünden sitede bazı görsel düzenlemeler yapabiliyoruz. Ama bu ekrandan menüleri düzenlemek mümkün değildi. Yeni sürümle birlikte canlı önizleme yaparak sitedeki menüleri de Özelleştirme ekranından yapabiliyoruz.

Daha Güvenli Şifreleme

wordpress-sifre

WordPress 4.3’le birlikte şifre güvenliği konusunda iki önemli yenilik söz konusu. Birincisi, yeni kullanıcı oluştururken, isterseniz WordPress sizin yerinize daha güçlü şifre oluşturabilecek.

İkincisi ise, şifrenizi unuttuğunuzda bundan böyle mailinize mevcut şifreniz gönderilmeyecek, onun yerine şifre sıfırlama linki gönderilecek.

Favicon Ekleme

wordpress-favicon-siteicon

Bundan böyle web sitenizin favicon’unu (site ikonu) da admin panelinden yönetebileceksiniz. Yeni sürümle birlikte gelen Site Icon bölümünden web sitenize manuel olarak favicon yükleyebileceksiniz.

Geliştiriciler için yeni özellikler ve hata düzeltmeleri

Yazının başında da dediğim gibi WordPress “Billie” aslında hata düzeltme sürümü olarak yayınlandı. Bu yüzden geliştiricileri ilgilendiren çok fazla hata düzeltme ve yeni özellik söz konusu. İlgilenenler için yeni özelliklerin ve düzeltilen hata listesinin tamamını buradan görebilirsiniz.

Son olarak;

WordPress 4.3’te dikkat çeken önemli bir gelişme de mobil uyumlulukta yapılan iyileştirmeler. Artık site içeriğinizi mobil cihazlarınızdan daha iyi yönebileceksiniz.

Aşağıdaki videodan WordPress’e eklenen yeni özellikleri nasıl kullanacağınızı seyredebilirsiniz.

2 Yorum
  • M.Ali Şeker
    Ekim 13, 2015

    4.3.1 de çıktı bazı açıklar kapatıldı 🙂

  • Gaziantep Web Tasarım
    Ocak 30, 2016

    Yeni sürüm bence son derece güzel olmuş. Sonuçta WordPress kullanan herkes Webmaster veya profesyonel değil. Bence getirilen yeni özellikler tüm kullanıcıları düşünülerek eklenmiş.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir