Google ve Youtube yasaklarını hosts dosyası ile ortadan kaldırın

Malumunuz iki tarafın da suçu birbirine attığı ama arada yine kullanıcıların mağdur olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Uzun bir süredir ülkemiz sınırları içinde bir gelip bir giden Youtube yasağına Google da eklenince tam oldu. Özellikle de Google Docs, Google Code, Google Analytics, Google Webmasters gibi Google’ın bir çok hizmetini kullanan biz web tasarımcılar (ve webmasterlar) için bu sorun karşısında iyice çileden çıktık. İş akışını ve dökümanlarını Google Docs üzerinden yürüten bir çok şirket, her web sitesine Google Analytics ekleyerek, ziyaretçi sayısının periyodik raporlarını takip eden bir çok site sahibi ve web tasarımcının ekmeğine taş konuldu tabiri caizse. Her site sahibi gibi ben de bu yasaktan nasibimi aldım ve hem ziyaretçi sayısını doğru raporlayamaz oldum, hem de blogumun yavaşlığı nedeniyle ziyaretçi sayısında düşüş yaşadım.

Google’ı da etkileyen son yasakla birlikte, artık bağlantılar bölümünden değiştirdiğimiz DNS ayarları da işe yaramıyor. Ben de bunun üzerine, Google ve Youtube yasağına karşı hosts dosyası ile çözüm hakkında, bir arkadaşımın yolladığı mail sayesinde öğrendiğim ayarları sizinle sıcağı sıcağına paylaşmak istedim. Böylelikle hem Youtube’e sorunsuz girecek hem de Google hizmeti kullanan web sitelerini eski hızlarıyla gezebileceksiniz. Web tasarımcı arkadaşlar da Google’ın bütün hizmetlerini sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilecekler.

Google ve Youtube’a girmek için IP ayarları

Google ve Youtube’a girmek için yapacağımız düzenleme her standart Windows kullanıcısının yapabileceği kolaylıkta. Tek yapmanız gereken hosts dosyasına bazı IP adreslerini eklemek.

+ Öncelikle C:WindowsSystem32driversetc yolunu takip ederek etc klasörüne girin.

+ Klasörün içinde bulunan hosts dosyasını notepad ile açın.

+Ve aşağıda bulunan satırları olduğu gibi hosts dosyasının içine ekleyin ve kaydedin.

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatmayı unutmayın. Artık Youtube’a sorunsuz bir şekilde girebilir, Google hizmetlerini de eski hızıyla ve performansıyla kullanabilirsiniz.

1 Yorum
  • burcu uslu
    Haziran 8, 2010

    süpppersin ,teşekkürler.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir