iOS 6 grafik arabirim seti (PSD dosyaları)

iOS 6 grafik arabirim seti (PSD dosyaları)

Apple cihazlarının işletim sisteminin yeni sürümü iOS 6, iPhone’lara grafik arayüzü olarak da bir çok yenilik getirmişti. Menüler, butonlar, klavye, genel ayar ekranları gibi tüm ara birimlerin tasarımları yeni sürümle birlikte farklı bir görünüm kazanmıştı. Teehan+Lax iOS 6’nın tüm ara birimlerini set olarak PSD formatında hazırlamış ve kendi sitesinden ücretsiz olarak indirmeye imkan veriyor.

Devamını Oku

WordPress iOS uygulamasına Featured Image özelliği eklendi

WordPress iOS uygulamasına Featured Image özelliği eklendi

WordPress, iOS uygulamasının yeni versiyonuna nihayet Featured Image (Öne çıkan görsel) özelliğini ekledi. Böylece WordPress’in iPhone ve iPad uygulaması eskisinden çok daha kullanışlı bir hale geldi.

Devamını Oku

Müşterinize karşı daha iyi bir dinleyici olmanın 4 kolay yolu

Müşterinize karşı daha iyi bir dinleyici olmanın 4 kolay yolu

Müşterilerinizle hiç iletişim sorunu yaşadınız mı? Yaşadıysanız üzülmeyin, yalnız değilsiniz; hepimiz bu sorunu zaman zaman yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. İletişim sorunları freelance çalışanlar için büyük bir problemdir; yaşanan her iletişim sorunu ise yeni alacağınız işi kaybetmenize yol açabilir. Neyse ki iletişim yeteneğinizi geliştirerek bu sorunu azaltmanız mümkün. Bu yeteneğinizi geliştirmenin bir çok yolu var; daha iyi bir dinleyici olmak bu yollardan bir tanesi. Bu yazıda,daha iyi bir dinleyici olmanın  ve müşterinizi daha iyi anlamanın 4 kolay yolundan kısaca bahsetmek istiyorum.

Devamını Oku

Responsive Design özelliği olan ücretsiz WordPress temaları

Responsive Design özelliği olan ücretsiz WordPress temaları

Kısa bir süre önce Responsive Design’ın ne olduğuna şu yazıda değinmiştim. Web tasarım dünyasında iyice yaygınlaşan Responsive Design tekniğinden WordPress tema geliştiricileri de faydalanmaya başladı. Artık bir tek tema ile WordPress siteniz (veya blogunuz) mobil cihazlar için otomatik olarak uyumlu hale geliyor. Aşağıda bir araya getirdiğim ücretsiz WordPress temalarından birini kullandığınızda web sitenizde iPhone, iPad gibi cihazlar için ekstra bir çalışma yapmanıza gerek yok. Siteniz mobil cihazlardan görüntülendiğinde, cihazın ekran büyüklüğüne (çözünürlüğüne) göre tasarım kendiliğinden şekil değiştiriyor.

Devamını Oku

Photoshop’ta Website Tasarım Dersleri

Photoshop’ta Website Tasarım Dersleri

Bir web sitesi hazırlamanın ilk adımı Photoshop’ta sitenin arayüzünü tasarlayarak atılır. Web tasarımla yeni ilgilenmeye başlayan arkadaşlar için, Photoshop’ta web arayüz tasarımlarının sıfırdan nasıl yapıldığını anlatan 10+ Photoshop dersini bir araya getirdim.Her aşamanın ekran görüntüsü olduğundan çok fazla İngilizce bilmenize gerek kalmadan, adım adım neler yapacağınızı anlayıp, aynı şekilde uygulayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Devamını Oku

10+ Yeni ve Ücretsiz Font

10+ Yeni ve Ücretsiz Font

Ücretsiz font dosyaları, yaptığı çalışmalarda tipografiye önem veren grafik & web tasarımcıların vazgeçilmezi. Bu nedenle zaman zaman internette karşılaşıp da beğendiğim ücretsiz fontları blogda paylaşıyorum. Bir süredir ara verdiğim ücretsiz fontlara bu yazı ile devam ediyorum. Tasarımda tipografi ve yazı tipine önem veren tasarımcılar için 10+ yeni ve ücretsiz font dosyasını bir araya getirdim. Aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Devamını Oku

Web tasarımda yeni trend: Responsive Design

Web tasarımda yeni trend: Responsive Design

Bir süredir hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar ve tabletler, web tasarım dünyasını da etkilemeye devam ediyor. Website sahipleri mobil cihaz uyumluluğuna her geçen gün eskisinden daha fazla önem verdikçe, web geliştiricileri de bu konuda çeşitli teknikler ortaya çıkarmaya başladı. Aslında yaklaşık 2 yıllık bir geçmişi olsa da ülkemizde birkaç aydır bu kodlama tekniğini sıkça görür ve duyar oldum: Responsive Design; adı üzerinde Uyumlu Tasarım.

Devamını Oku

Pinterest gibi WordPress temaları

Pinterest gibi WordPress temaları

Pinterest, sosyal medyanın yeni fenomeni olma yolunda ülkemizde ve tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor. Genel olarak beğendiğiniz şeylerin fotoğraflarını paylaşmaya dayalı bir yapısı olan Pinterest, sade ve kullanışlı arayüzüyle de kullanıcılarının beğenisini kazandı. Son zamanlarda WordPress kullanıcıları da web sitelerinde ve kişisel bloglarında Pinterest gibi görünen temalar kullanmaya başladı. Pinterest gibi görünen web sitesi ya da blog sahibi olmak isteyenler için ücretli ve ücretsiz 15+ WordPress temasını bir araya getirdim.

Devamını Oku

Ücretsiz Web UI Arabirim PSD Dosyaları

Ücretsiz Web UI Arabirim PSD Dosyaları

Web tasarımcılar için özel olarak hazırlanmış web arabirimi (UI) setleri, sıfırdan arabirimi tasarlamak istemeyenler için ideal. Tarayıcıların standart arabirim görünümlerinden sıkılanlar kendi web sitelerinde özel arabirim tasarımlarını kullanmayı tercih edebiliyorlar. Siz de onlardan biriyseniz ya da müşteriniz kendi sitesine özel UI tasarımı istediyse, bu setler işinize yarayabilir.  Çeşitli konseptlerde hazırlanmış UI setlerini bir araya getirdim. Resimlere tıklayarak PSD formatında ücretsiz indirebilirsiniz.

Devamını Oku

Hala Google+ kullanmıyorsanız bir kez daha düşünün

Hala Google+ kullanmıyorsanız bir kez daha düşünün

Google+ (Google Plus) kullanıcılarıyla ilk buluştuğu zaman “Google’dan nihayet başarılı bir sosyal medya girişimi” demiştim. Beta sürümünü de test etme imkanı bulduğum Google+,  öncekilerle (Buzz ve Orkut) kıyaslandığında daha ilk kullanımda farkını hissetirmeyi başarmıştı. Daha ziyade, Google sonunda aşina olduğumuz bir sosyal medya arayüzü ile karşımıza çıkmıştı. Hemen ilk günlerde profillerimizi oluştursak da bize herhangi bir yenilik getirmediğini düşündüğümüzden olsa gerek bir çoğumuzun hevesi çabuk geçti. Şimdilerde ise ilk günlerdeki gibi aktif kullanmaz olduk. Ancak dünya genelinde hiç de öyle değil. Google Plus, yaptığı yeniliklerle öyle hızlı büyüyor ki bence artık bizim de profilimizi güncelleyip daha aktif kullanmamızın zamanı geldi.

Devamını Oku
1 / 2012345...101520...Son »